Wentylacja i miejsce grzyba w historii

POWRÓT

Czego potrzebują pleśnie i grzyby by zamieszkać w naszym otoczeniu?  Potrzebna jest umiarkowana temperatura i podwyższona wilgotność.

Gotowanie, pranie, suszenie, kąpiel, wszystko to   jest źródłem powstawania pary wodnej. Dorosły człowiek jest źródłem powstania ok. 1 litra pary w ciągu doby poprzez jej wydzielanie  drogami oddechowymi i skórą. Kąpiel w wannie spowoduje wytworzenie się  pary w ilości ok. 1100 g  na jedną kąpiel, w kabinie prysznicowej ok.1700 g, a gotowanie obiadu przez godzinę to wyprodukowanie ok. 50-900 g. Zarodniki grzybów i pleśni tylko czekają na kolejne porcje pary wodnej, by zadomowić się w naszych łazienkach, kuchniach, spiżarkach, w stertach starych gazet, na porowatych tynkach, na tapetach i pod wykładzina podłogową.

Powietrze w pomieszczeniu przy temperaturze +20⁰C może wchłonąć do 18 g wody na 1m³, ale kiedy temperatura spada do +10⁰C to jego punkt nasycenia spada o połowę, inaczej mówiąc po wchłonięciu 9g wody na 1m³ powietrza dochodzi do skraplania się wilgoci, która w narożnikach mieszkania, na fugach w łazienkach, na ścianach zewnętrznych wykrapla się i jest doskonałym środowiskiem na powstanie kolonii pleśni i grzybów. Grzyby pleśniowe oprócz właściwej temperatury potrzebują jeszcze pokarmu organicznego  np. kurzu, tłuszczu, podłoża organicznego np. tapet, farb i in. I tak po stworzeniu im dogodnych warunków rozwoju tworzą całe kolonie trując domowników mikotoksynami, czyli tym co wytwarzają podczas procesów przemiany materii inaczej podczas metabolizmu. Astma, nowotwory, schorzenia płuc, alergie, bóle głowy, zmęczenie, depresje i wiele innych chorób jest  bardzo często wynikiem obecności mikotoksyn.

Jak z nimi walczyć?

  • Wyeliminuj wilgoć w mieszkaniu i utrzymuj właściwą temperaturę.  Nie „oszczędzaj” na cieple zbyt radykalnie.
  • Popraw wentylację w mieszkaniu, pomoże Ci w tym zarządca lub osoba z właściwymi uprawnieniami technicznymi. Wpuść do swojego mieszkania więcej  świeżego powietrza.
  • Zastosuj środki do usuwania pleśni i grzybów ze szczególną ostrożnością.
  • Stosuj na co dzień  do usuwania pleśni ocet z wodą w proporcji 1:4. Nie powoduje takich skutków ubocznych jak środki chemiczne.

A teraz odrobina historii z grzybami w roli głównej: po otwarciu grobu króla Kazimierza Jagiellończyka w 1974 r. zmarło gwałtowną śmiercią w ciągu kolejnych 10 lat – 15 osób z grona naukowców, którzy brali w tym udział. Nazwano to „klątwą Jagiellończyka”, a powodem okazał się grzyb Kropidlak żółty, a raczej produkty jego przemiany materii. Znane są w średniowieczu przyczyny epidemii zatruć po spożyciu żytniego chleba z mąki zawierającej sporysz, a  alkaloid  występujący w sporyszu był przyczyną  unieruchomienia w 1772 r.  armii rosyjskiej  przez porażenie żołnierzy i ich koni, którzy chcieli zająć porty nad Morzem Czarnym.  I tak grzyb występujący w zbożach  zajął swoje miejsce w historii.

POWRÓT

 950 total views,  2 views today